AMADEO MODIGLIANI

          1884 - 1920

 

http://artmodel.files.wordpress.com/2008/06/young-modigliani.jpg

Amedeo Clemente Modigliani (12. juuli 1884(1884-07-12) – 2. jaanuar 1920), üks kuulsamaid 20. sajandi kunstnikke. Tema loomingut ei ole liigitatud ühegi tolle aja kunstivoolu hulka. Tema stiil on yäiesti ainuüksi temale omane, unikaalne.Modigliani kujutab oma maalidel inimemesi, harva loodust. Natüürmorte ja maale ruumidest pole teada.

Amadeo Modigliani sündis Flamino ja Eugenia Modigliani perre Livornos. Ta oli pere neljas ja noorim laps ning juudi päritolu. Ta isa oli rikas pankur , kes aga just Modigliani sündimise ajal pankrotti läks.

1898. aastal haigestus Modigliani tüüfusesse, see oli tema elu pöördepunkt. Pärast tervenemist lubati tal kool pooleli jätta ja hakata õppima joonistamist ja maalimist Livorno Kunstiakadeemias. Just ema oli see, kes innustas Amedeot maalima.1900 aastaks ta tervislik seisund halvenes ning ta haigestus tuberkuloosi ja veetis talve Naapolis, Capril ja Roomas. 1902 liitus Modigliani Scuola libera di Nudo-ga Firenzes. Ta külastas sealseid kirikuid ja muuseume ja õppis renessanssaajastu kunsti mida ta õppis ka austama. Aasta hiljem kolis ta Veneetsiasse kus ta liitus Instituto di Belle Arti di Venezia-ga ning jätkas iseõppinguid vanade meistrite kohta. Just seal proovis ta esimest korda hashishit. Kaks aastat hiljem läks ta Pariisi. Ta osales elumaalimise kursustel Académie Colarossi-ses ja sõbrunes mitme kolleegiga üle maailma. Vaatamata kehvale tervisele osales ta kunstnike boheemlaslikus elus ning Saksa maalikustnik on ta kohta öelnud:“ ...meie Modi on arvatavasti viimane tõeline boheemlane.“

1907 sai ta esimese patrooni, noore meditsiinidoktori Paul Alexanderi. Ta ostis talt maale ja joonistusi. Läbi Dr. Alexanderi tegi ta tutvust Rumeenia skulptori Constantin Brancusiga. Tänu tema mõjutustele tegeles Modigliani mõnda aega kiviskulptuuridega. Legend räägib, et ta varastas kive kujude tegemiseks metrooehituseks mõeldud ehitusplatsidelt, rääkides aga tema puust peadest siis nende materjaliks olevat olnud raudtee liiprid. Ta ise ei kinnitanud ega ka ei lükanud ümber enda kohta käivaid kuulujutte ja fantaasiaid.

1910. aasta kevadel sai ta tuttavaks vene poetessi Anna Ahmatovaga. Nende kirglik armuromaan kestis kuni 1911 aasta augustini. Nad läksid lahku ja ei näinud üksteist enam mitte kunagi.

Modigliani kujud olid välja pandud sügis Saloonis 1912 aastal, osad neist isegi osteti ära, kuid 1914 aastaks hakkas kunstnikku taas maalimine huvitama. Juunis 1914 kohtus ta talendika ja ekstsentrilise Inglise naisega, Béatrice Hastingsiga kes oli olnud tsirkuseartist, ajakirjanik, poeet, rändur, kunstikriitik jne. Ta kirjeldas Modiglianit kui koledat hashishit tõmbavat ja brändit joovat jõletist kuid teda teist korda nähes ilusana ja hoolitsetuna. Ta väitis veel et narkouimas ei lõpetanud ta ühtegi head teost ning et tal ei olnud austust kellegi vastu välja arvatud Picasso ja Max Jacob. Naine oli ta armuke ja eelistatuim modell järgnevaks kaheks aastaks. Kuid tema maale naisest ei saa lugeda meelitavateks, pigem vastupidi ta nägu oli ümar, lõhkised ja koledad huuled ning väikesed tühajad silmad.1914. aasta augustis puhkes valla I maaimasõda, Modigliani pettumuseks ei võetud teda sõjaväkke vastu terviseprobleemide tõttu. P. Alexander võeti sõjaväkke lõpetades sellega kunstniku ja patrooni vahelise lepingu. Kunstidiiler Pauö Guillaume pakkus talle oma toetust. 1916 sõbrunes ta Poola poeedi ja kunstidiileri Leopold Zborovskiga ja tema naise Annaga (Hanka). Nendest said ta toetavad sõbrad. Modogliani maalis neist mitmeid kordi.

1917. aasta aprillis tutvus ta 19 aastase Jeanne Hebuterneiga, Académie Colarossi õpilasega. Nad alustasid kooselu. Temast sai kunstnikku põhiline modell kuni surmani maalides teda mitte vähem kui 25 korda.

3. detsembril 1917 avati kunstniku esimene ühe-mehe näitus Berthe Weill Gallery-s. Õnnetuseks asus galeeri üle tee politseijaoskonnast ning tänu Modigliani skandaalsetele aktipiltidele oli jaoskonnaülem sunnitud näituse sulgema mõned tunni peale selle avamist.

1918. aasta kevadel lakus ta koos Jeanniga Pariisist mis oli saksa okupatsiooni ohus. Nad liikusid lõunakallaste poole. Seal sündisid tänu valitsevale õhkonnale ja ümbritsevale keskkonnale maalid mis hiljem tõusid tema populaarseimateks maalideks (ka kõige kallimateks). 29. novembril 1918 Nizzal Jeanne sünnitas tüdruku, kes oli ka Modigliani tütar. Talle anti sama kristlik nimi mis ta emalgi.

1919. aasta mai lõpus naasis Modigliani Pariisi. Pärast mitmeid edukaid näitusi Inglismaal jäi ta aasta lõpul tõsiselt haigeks, tal oli tuberkuloos. 24. Jaanuaril 1920 ta suri. Järgneval päeval sooritas ta rase naine enesetapu ning nad maeti koos Père Lachaise kalmistule. Nende tütar lapsendati Modigliani õe poolt kes elas Firenzes hiljem kirjutas ta tähtsa biograafia oma isast „Modigliani : Mees ja Müüt“.

Allikas:  http://et.wikipedia.org/wiki/Amedeo_Modigliani

http://www.fotos.org/galeria/data/528/medium/3Amedeo-Modigliani-Self-Portrait.jpg

 

Autoprtree

 

http://www.fotos.org/galeria/data/528/medium/3Amedeo-Modigliani-Seated-Nude-on-Divan.jpg

Seated Nude

http://www.sculpturegallery.com/austin05/modigliani_2.jpg

 

Head

 

Selected paintings • Head of a Woman with a Hat (1907)
 • Portrait of Juan Gris (1915)
 • Portrait of the Art Dealer Paul Guillaume (1916)
 • Portrait of Jean Cocteau (1916)
 • Seated Nude (ca. 1918) Honolulu Academy of Arts
 • Portrait of Jeanne Hébuterne (1918)
 • Portrait of Marios Varvoglis (1920; Modigliani's last painting)

 Selected sculptures

(Only 27 sculptures by Modigliani are known to exist.)

 • Head of a Woman (1910/1911).
 • Head (1911-1913).
 • Head (1911-1912).
 • Head (1912).
 • Rose Caryatid (1914).

 

Videod:


 

http://personalwebs.oakland.edu/~khain/modigliani.html


Modigliani uppus boheemlusse     http://www.postimees.ee/leht/00/07/12/varia.htm

http://www.peoples.ru/art/literature/poetry/newtime/ahmatova/ahmatova-11222007201739.jpg

Anna Ahmatova - foto
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Slika2.jpg/200px-Slika2.jpg

Beatrice Hastings - foto

File:Jeanne Hebuterne seated.jpg

Joanne Hebuterne - foto

File:AmedeoModigliani.jpg

Grave of Amedeo Modigliani and Jeanne Hébuterne in Père Lachaise Cemetery

Nii heas kui halvas... Kunstnik Amedeo Modigliani ja Jeanne Hébuterne jäid lahutamatuks isegi surmas.

http://www.eestinaine.ee/artikkel.php?id=7868

On öeldud, et Modigliani uppus boheemlusse. Ilmselt oligi see nii. Seda nii otseses kui ülekantud tähenduses. Mind köidab enam temaga koos käiv legend, mis sütitab fantaasiat... Läbi selle fantaasiaprisma suudan paremini sukelduda tema loomingusse, mis on ju samuti t´reaalsusest vägagi kaugel... Boheemlus on kaugelt jälgides põnev ja nauditav...