CLAUDE MONET
          1840 - 1926

Claude Monet [klood mon'ee]; ka Oscar-Claude Monet ja Claude Oscar Monet (14. november 1840 – 5. detsember 1926) oli prantsuse maalikunstnik, impressionismi rajaja ja peaesindaja.

 

Claude MonetAKA Claude Oscar Monet

Born:14- Nov- 1840
Birthplace: Paris, France

Died: 5-Dec- 1926
Location of death: Giverny, France
Cause of death: Cancer-Lung
Remains: Buried, Giverny Church Cemetery, Giverny, France

Gender: Male
Race or Ethnicity: White
Sexual orientation: Straight
Occupation: Painter

Nationality: France
Executive summary: The Water Lilies

Father: Claude-Adolphe Monet
Mother: Louise-Justine Aubrée
Son: Jean Monet
Wife: Camille Doncieux (m. 1870)
Son: Michel Monet
Wife: Alice Hoschedé (m. 1892)

  Sicide Attemp: 1868
    Risk Factors: Depression

 

 

 

http://claude-monet.org/artbase/Monet/1917-1917/w1843/apc.jpg

Impressionismi vool sai nime tema maali "Impression, soleil levant" ("Impressioon. Tõusev päike") järgi. 


 Elukäik

 

 Lapsepõlv ja noorus

Monet sündis 1840. aastal Pariisis, vürtspoodnike Adolphe ja Louise-Justine Monet' perre. Ta ristiti Notre-Dame-de-Lorette'i kirikus Oscar-Claude'iks. Kuue-aastaseks saanud, kolis Monet oma perega Põhja-Prantsusmaale, Le Havre'isse, mis on ka paljude tema maalide teemaks.

Tema kunstianne avaldus väga noorelt, alguses küll karikaturistina. Varsti hakkas ta aga huvi tundma maalikunsti vastu ning 1858. aastal võeti üks tema maalidest vastu kohalikule näitusele, millest tal tekkis plaan saada elukutseliseks kunstnikuks.

Ta asus õppima Pariisi vabameelse õhkkonnaga kunstikooli Académie Suisse'i, kus tutvus ka mitmete kuulsate kunstnikega.

Aastatel 1861–1862 oli Monet sõjaväeteenistuses Alžeerias. Alžeerias pidi ta esialgselt veetma seitse aastat, kuid ta haigestus kõhutüüfusesse ning ta demobiliseeriti.

1862. aastal suundus ta õppima Pariisi, kuulsa kunstniku Charles Gleyere ateljeesse.

 Le Havre'i aastad

Peale ateljee sulgemist pöördus Monet tagasi Le Havre'sse ja pühendus maalimisele.

Ta huvitus eelkõige suurtest vabaõhustseenidest ja õppis hindama päikesevalgust. Selleks, et päikeselise päeva meeleolu ja valgust jäädvustada, pidi ta töötama kiiresti, mistõttu nägid tema teosed välja rutakad ja lõpetamata.

Le Havre's maalis ta ka ühe oma tuntuima teose, maali Le Havre sadama kohal kumavast tõusvast päikesest, mille ta nimetas "Impressioon. Tõusev päike", mis tõi tõelise pöörde kunstajaloos. Alguse sai uus kunstivool - impressionism, mis muutis inimeste arusaamu kunsti kujutamise võimalustest

1860. aastatel kohtus Monet Camille Doncieuxiga, keda ta kasutas oma modellina ning kui nad koos elama hakkasid, tekitas see palju pahameelt ja Adolphe Monet loobus oma poja rahalisest toetamisest. Monet suutis maha müüa vaid üksikuid maale, isegi impressionismile aluse pannud maal "Impressioon. Tõusev päike" ei olnud menukas. Perekond võitles pidevalt vaesusega, mis viis Monet isegi nii kaugele, et ta üritas 1868. aastal enesetappu sooritada hüpates Seine'i jõkke.

Aastal 1866 valminud "Camille (The Woman in a Green Dress) " ("La Femme à la Robe Verte") oli üks paljudest maalidest, mis kujutasid tema tulevast abikaasat Camille'i.

http://www.monetalia.com/paintings/large/monet-camille-woman-in-green-dress.jpg

Aastal 1867 sündis neil esimene poeg, kes sai nimeks Jean. 1870. aastal nad abiellusid. Nende teine poeg Michael sündis 1878. aastal.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Claude_Monet_011.jpg/478px-Claude_Monet_011.jpg

Aastal 1875. jäi Camille haigeks ning 1879. aastal suri ta tuberkuloosi.

Peale seda vajus Monet masendusse ja ei suutnud mõnda aega maalida.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Claude_Monet_-_Camille_Monet_sur_son_lit_de_mort.JPG/438px-Claude_Monet_-_Camille_Monet_sur_son_lit_de_mort.JPG 

Aasta hiljem Monet armus oma sõbra naisesse Alice Hoschedé'sse,

hakkas uuesti maalima ning tema maale saatis suur menu.

 Viimased eluaastad

Oma elu lõpuni üritas Monet järjest paremini jäädvustada meeleolu, eriti valgusefekte ning värve.
Tema elu viimasteks teosteks jäid peale naise surma 1911. aastal

maalitud vesiroosimaalide sari.

 

http://en.artoffer.com/_images_user/3385/23479/large/Claude-Monet-Nature-Water-Plants-Flowers-Modern-Age-Impressionism.jpg

"Water Lilies " (1903)

http://en.artoffer.com/_images_user/3385/23478/large/Claude-Monet-Nature-Water-Plants-Flowers-Modern-Age-Impressionism.jpg

"Water Lilies " (1906)

Oma eluajal jõudis Monet maalida umbes 2500 maali, vanemaks saades muutusid tema maalid järjest huvitavamaks, sest ta hakkas rohkem eksperimenteerima vee- ja valgusefektidega. Ta armastas maalida valguse peegeldamist veelt, tihtipeale maalides sama objekti mitmeid kordi erinevatel kellaaegadel, et saavutada erinevaid valgusefekte.

1926. aasta detsembris suri Monet 86-aastasena kopsuvähki, jäädes ajalukku impressionismi algatajana, mitmete erakordsete maalide autorina ja ka 20. sajandi kunsti teerajajana.

Claude Monet Virtual Gallery
http://www.claudemonetgallery.org/

http://impressionismmuseum.com/?p=1