CARAVAGGIO

                                                    1571 -1610

Michelangelo Merisi da Caravaggio (29. september 1571 - 18. juuli 1610) oli itaalia maalikunstnik.

Eluloost
Michelangelo Caravaggio oli tuntud oma sünnikoha, Milano lähedal asuva Caraaggi küla järgi. Caravaggio elu oli keeruline, täis tülisid ja vangisistumisi. Kakluste käigus tappis ta vähemalt ühe inimese, seejärel paavsti kohtu eest põgenedes eksles ringi Itaalias, ja sattus uutesse konfliktidesse, kuni lõpuks suri 38 aastasena. Caravaggio haud on teadmata.

Loomingust

Caravaggio püüdles tõetruuduse poole, olgugi et see tõde võis ka inetu või isegi labane olla. Tema maalide tegevuspaik on võetud tegelikust elust, sündmustik hargneb enamasti poolpimeduses, mida lõhestab poolviltu ülalt langev ere valgusvihk, nn. keldriluugivalgus. Selle ilmeka ja dramaatiliselt mõjuva võtte omandasid hiljem teisedki maalijad, näiteks Rembrandt ja Georges de La Tour. Tema barokkstiilis piibli- ja mütoloogiaainelistel maalidel on tegelasteks lihtrahvas igapäevases elus. Ta kasutas uut kompositsioonivõtet, kus tegelased ei poseeri, nende asendid mõjuvad juhusliku mitte otsituna. Kujutatavad ei ole näoga vaataja poole suunatud, nagu varasemas kunstis tavaks. Caravaggiot tuntakse barokkmaali naturalistliku suuna rajajana (vastukaaluks ja võistlejaks sellele oli barokis ka idealistlik suund).
Caravaggio valgusekäsitlus mõjutas kogu Euroopa 17. sajandi maalikunsti. Kujutise muudab dramaatiliseks ja ruumiliseks nn heletumedus. Valgus on maalidel suunatud ülevalt vasakult kompositsiooni keskmesse. Sellist valgust nimetatakse keldriluugivalguseks.
Michelangelo da Caravaggio sai kuulsaks juba oma eluajal. Ta oli esimene ja parim itaalia meister, kelle loomingus oli peategelaseks lihtrahvas, kuigi Caravaggio maalis põhiliselt usuteemalisi pilte. Pühakute tarvis poseerisid talle kõige tavalisemad inimesed, ta kujutas piiblilugusid nii, nagu toimuksid need kõrvaltänavas. Kristus vaidleb Caravaggio piltidel talupoegadega nagu võrdväärsega ja me tunneme ta vaevu teiste hulgast ära.
Kuulsaks ei teinud kunstnikku mitte niivõrd pühakute deheroiseerimine, vaid äärmuslik realism, millega ta käsitles nii inimesi (vanadust, soonilisi käsivarsi, musti jalgu, katkisi riideid) kui ka materiaalseid esemeid. Nende reaalsus oli lausa kombatav: mahlased puuviljad ahvatlesid sööma, savikruuside krobeline pind oli tajutav jne. Caravaggiost kujunes väljapaistev natüürmordi meister. Kui naturalism oli omane Caravaggiole ja tema koolkonnale, siis Caravaggio maalide teised jooned - tume taust, millel helendusid figuurid, ja harjumatud, rõhutatult juhuslikud poosid - said tunnuslikuks barokile laiemalt.
http://i200.photobucket.com/albums/aa315/medmapguy/Caravaggio/586px-Michelangelo_Caravaggio_062.jpg

 

Caravaggio - Fanciullo con canestro di frutta/  Boy with a Basket of Fruit

 

http://farm1.static.flickr.com/113/289692583_44625303fa.jpg?v=0

 

Caravaggio - Suonatore di liuto / The Lute Player

 

 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Michelangelo_Caravaggio_065.jpg/494px-Michelangelo_Caravaggio_065.jpg

 

 

Caravaggio - Narciso / Narcissus

 

http://farm1.static.flickr.com/156/333309292_47600148be.jpg?v=0

 

Caravaggio - The Cardsharps, c. 1594.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/Michelangelo_Merisi_da_Caravaggio_Resurrezione_di_Lazzaro_Messina_Museo_Regionale.jpg

 

Michelangelo Caravaggio - Resurrezione di Lazzaro

 

Caravaccio maalid

 


Caravaggio töid saab näha paljudes muuseumites ja kirikutes:

 • Gemäldegalerie (Staatliche Museen zu Berlin), Berlin

  Palazzo Camuccini Cesi, Cantalupo in Sabina

   

  Uffizien, Florenz

   

    

   

  * Robert Paine. "Caravaggio", tõlkinud Meelike Palli, Kirjastus Kunst 1994

 • http://www.caravaggio-foundation.org/

  http://www.artcyclopedia.com/artists/caravaggio.html

  http://en.wikipedia.org/wiki/Caravaggio

  http://de.wikipedia.org/wiki/Michelangelo_Merisi_da_Caravaggio

  http://et.wikipedia.org/wiki/Michelangelo_Caravaggio