Veregrupidieet


http://sekretar.ee/?id=10962

 

http://sekretar.ee/?id=10961

 

0 tüüp – uurimused näitavad, et tegemist on jonnaka ja tugeva immuunsüsteemiga ning jõulise seedetraktiga. Samuti iseloomustab seda erakordselt kõrge maohappe sisaldus, mis võimaldab liha kergesti seedida ja omistada toitaineid.

Liha
O tüüp edeneb hästi loomse proteiini poolest rikkal toidul. Kasulik on punasekiuline liha, sest see seedub kergesti, kuna seda veregruppi iseloomustab seedetrakt, mis on kõrge maohappe sisaldusega, lagundades toiduained kiiresti ja ainevahetus kasutab kõik maksimaalselt ära.

Kala
0 tüüp peab tarbima õlirikkaid külmveekalu. Kalaõlil on ka selle grupi puhul eriline tähtsus, kuna teatud verehüübimisfaktorit on siin veregrupis vähe, mis tähendab seda, et veri ei taha eriti hästi hüübida ja seda saab muuta võimekamaks just kala kaudu. Õige on ka see, et kalaõlid toimivad küll ka verd vedeldavalt aga see ei kehti 0-tüübi puhul, seda sellepärast, et 0-tüübi geenid mõjutavad vere tihedust hüübimisfaktorite kaudu. Kala on siin kasulik ka joodiallikana, seda seetõttu, et jood reguleerib kilpnäärme talitust ja 0 tüüp võib selle alla kannatada.
Kala on igale inimesele võimas proteiiniallikas, sisaldades väärtuslikku oomega-3 rasvhapet.

Piimatooted ja muna
0 tüüp võib süüa väikeses koguses piimatooteid ja mõne muna iga nädal, kuid sellel veregrupile on need kehvapoolsed proteiiniallikad. Naised peaksid seega võtma iga päev täiendava koguse kaltsiumi. Juustu tarbimiseks on see tüüp halvasti kohanenud, kuigi muna võib süüa 3-4 korda nädalas.

Õlid ja rasvad
O tüüp võib kasutada õlisid olulise toiteainena, kõige paremini suudab ta omastada linaseemne- ja oliiviõli, mis mõjuvad positiivselt südamele, veresoontele ja vähendavad kolesteroolitaset.

Pähklid ja seemned
O tüüp ei vaja pähkleid ja seemneid oma toidus, olenemata neist saadava kõrge taimse proteiini pärast. Kaaluvähendamise korral tuleb pähkleid selle veregrupi juures täielikult vältida. Kasulikud on siin vaid kõrvitsaseemned ja kreeka pähklid tsingirikkuse tõttu.

Ubade ja kaunviljade söömissoovitused veregrupppide kaupa
O tüüp ei omasta ube, vähesed oad on kasulikud seedetrakti tugevdajana ja soodustavad haavandite paranemist, kuid tekitavad sellel tüübile kõrget maohappelisust ja seetõttu tuleb neid tarbida mõõdukalt.

Teraviljad
O tüüp ei talu üldse nisutooteid, sest see reageerib seedetraktiga ja verega ning takistab kasulikke toitainete täieliku imendumist, samuti aeglustab ainevahetust. Pastat süües vältige tatrast ja riisist valmistatud pastat. Kaeratooteid võite süüa vahetevahel, kui teil pole seedehäireid või ei püüa te kaalust alla võtta.

Aedviljad
O tüüp - sobivaid aedvilju tohutu hulk. Kapsaperekond võib pärssida kilpnäärme talitust, mis on 0 veregrupiesindajal niigi nõrk, seetõttu tuleb vähem tarbida. K vitamiini rikkad lehtköögiviljad (lehtsalat, spinat, brokoli) on kasulikud. Ettevaatlik tasub olla oliivide ja seentega need võivad kutsuda esile allergilisi reaktsioone. Maisi ja kartulit oleks tark vältida, rasvumise ja diabeedi tekkimise pärast. Tomateid võib süüa, sest see veregrupp ei stimuleeri kahjulikke antikehade teket ja see mõjub siin neutraalselt.

Puuviljad ja marjad
O tüüp - nende kohta öeldakse , et need võivad siin olla suurepäraseks alternatiiviks leibadele ja pastadele. Organismile hea ja soodustab kaalukadu. Ploomid, kuivatatud ploomid ja viigimarjad on eriti kasulikud, kuna enamik tumepunaseid, siniseid ja lillasid puuvilju tekitab selle tüübi seedetraktis aluselise reaktsiooni. Vältida tuleks aga melonit, apelsine, mandariine ja maasikaid nende suure happelisuse tõttu. Kookospähkel ja -õli tundlikkus on sellel tüübil suur.

Mahlad ja vedelikud
O tüüp peaks eelistama aedviljamahlu, kuna need on aluselised. Puuviljamahl peaks sisaldama vähem suhkrut, kasulik on ananassimahl ja maguskirsi mahl.

Maitsetaimed ja maitseained
O tüüp - maitseained tugevdavad seede- ja immuunsüsteemi. Pruunvetikaid sisaldavad toidud on siin veregrupis kasulikud (n. marmelaad), sest need sisaldavad rikkalikult joodi, mis vajalik kilpnäärme talituse reguleerimiseks, samuti mõjub see hästi ainevahetusele. Petersell aitab kaasa verehüübimisele, karri ja kajennpipar mõjuvad aga rahustavalt. Äädikas võib aga magu ärritada ja must pipar esile kutsuda allergilisi reaktsioone. Suhkur ja mesi ei tee mingit kahju, samuti ka šokolaad, kuid siiski nende kasutamist tasub piirata.

Vürtsikad lisandid
O tüübile pole need kasulikud, sinepit ja salatikastet tasub piirata. Tomatid on küll head, kuid näiteks ketšup sisaldab äädikat, mistõttu tuleks seda vältida. Majonees samuti sobimatu, kuna marineeritud toiduained ei seedi siin veregrupis. Oliivõli, sidrunimahl ja küüslauk on aga kõige selle suurepärased asendajad.

Taimeteed
O tüüp – jõudu annavad piparmünt, petersell, kibuvits.


Kuid lühidalt, kui teie veregrupp on 0, jääge truuks kõrgele valgusisaldusele (punased lihad) ja madalale süsivesikute hulgale.


Allikas:

http://dev.poppworks.ee/www.trend24.ee/index.php?id=70&action=show_new&new_id=124
Blogi, kus on kirjeldatud veregrupidieedi pidamist.

http://jucjaco.blogspot.com/search/label/ROLE


0-veregrupp Kütt.
Tugev ja enesekindel, liider.
Tugevus: tugev seedetrakt ja immuunsüsteem. Loomulik kaitse infektsioonide vastu. Organism on loodud jõuliseks ainevahetuseks ja toitainete alalhoiuks. Nõrkus: intolerantne uuele toidule ja uutele keskkonnatingimustele. Immuunsüsteem võib olla üliaktiivne ja rünnata iseennast.
Haigusriskid: verehüübimishäired, põletikulised haigused, artriit, madal kilpnäärme-hormooni teke, haavandtõbi, allergiad.
Dieedi profiil: kõrge proteiinisisaldus – lihasööja.
Kasulikud on liha, kala, aed- ja puuviljad.
Piira teraviljatoodete ja kaunviljade tarbimist.
Kaalukao võti: väldi nisu, maisi, ube, läätsi, kapsast, roos- ja lillkapsast, lehtsinepit.
Abivahendiks on pruunvetikas, mereannid, sool, maks, punasekiuline liha, leht- ja spargelkapsas, spinat.
Täiendavad lisandid: B-grupi vitamiinid, K-vitamiin, kaltsium, jood, magusjuur, pruunvetikas.
Kehaline treening: intensiivne füüsiline treening (aeroobika, sõjakunstid, kontaktsed spordialad, jooksmine).

Allikas:

http://et.wikipedia.org/wiki/Veregrupidieet

 

 
Veregrupideet

  

Raamatus “Reipaks ja saledaks toitainete eraldamis- ja veregrupidieediga” väidetakse, et veregrupist lähtuv toitumine on tervislik toitumisviis, mis on kooskõlas inimese geneetiliste vajadustega. See on nii saleduse ja reipuse kui ka tervise, vitaalsuse ja heaolu võti, seisab raamatus.

Veregrupidieedi põhitees on teadmine, et iga veregrupp ei talu iga toiduainet.

 Ühed toiduained täiendavad kindlaid veregruppe, teised aga mõjuvad neile vastandlikult ja nõrgestavalt. Seepärast pakutakse igale veregrupile oma menüüd.

Toiduained jaotatakse kolme rühma:

1) kasulikud – toimivad organismis nagu ravim,

2) neutraalsed – mõjuvad nagu toit, mis tasakaalustab,

3) välditavad – mõjuvad nagu mürk, nende tarbimist tuleks tõsiselt piirata.

Väidetavalt võimaldab selline lähenemine luua tasakaalu immuun- ja seedesüsteemi vahel.

Soovitusi antakse ka toidukoguste ja -kordade kohta.

Näpunäidete osas on eraldi luubi all näiteks liha, mereannid, piimatooted, rasvad, seemned, kaun- ja teraviljad, leivad, aed- ja puuviljad, maitseained, lisandid ja joogid.

 

Veregruppe on neli: 0, A, B ja AB.

Need veretüübid erinevad üksteisest eelkõige pindmise struktuuri (punaste vereliblede), antigeenide poolest.

Toiduainete erineva talumise põhjused peituvad dieediidee autorite sõnul inimkonna arenguloos, täpsemalt veregruppide põlvnemises ja inimrasside toitumisharjumuste kujunemises. Evolutsiooni jooksul võttis inimene kasutusele uued elamisalad, toitumispõhimõtted muutusid. Seedeelundkonnale, ainevahetusele ja immuunsüsteemile esitati seega järjest uusi ülesandeid. Mutatsioonide kaudu said esialgsest 0-veregrupist alguse uued veregrupitüübid, mis sobisid rohkem elamistingimustega.

Käsikäes toiduainete valiku muutusega toimus ka immuunsüsteemi areng. Veregrupidieedi autorite sõnul võivad veregrupiga sobimatut toitu süües tekkida tugevad antikehareaktsioonid. Selle põhjuseks olevat asjaolu, et immuunsüsteem ajab talle tundmatud valgud (lektiinid) segamini võõra veregrupi antigeenidega.

Veregrupidieedi ideed arendas 20. sajandi alguses edasi Ameerika arst Howard Hay, klassikalise toitainete eraldamise dieedi looja. Ta ühendas oma teadmised ja dr D’Adamo veregrupidieedi. Ühenddieedi üheks alustalaks on toiduainete õige valik ja kombinatsioon. Roogi kombineeritakse tervisliku toitumise reeglite põhjal, toiduained valitakse aga veregrupidieedi teooria järgi.

Dieet näeb ette, et loobutakse nendest toiduainetest, mis sööjale midagi ei anna. Meetodi meeldivaim osa on väidetavalt automaatne kehakaalu langus. Samas rõhutatakse, et ühenddieet pole pelgalt salenemise vahend, vaid toitumisviis, mis õpetab toiduga teadlikult ümber käima.

 

Allikas:

http://allergialaps.kolhoos.ee/stories/storyReader$210

 

 

Veregrupidieedi leiutaja Peter D'Adamo arvates sõltub organismi seisund reaktsioonidest, mis toimuvad sinu veregrupi ja tarbitud toitainete vahel. Kui sööd oma veregrupile sobimatut toitu, pistad rinda tagajärgedega.

 

0 - veregrupiga inimesed peaksid sööma palju liha, kala, aed- ja puuvilju. Piirata tuleks teraviljatoodete ja kaunviljade tarbimist. Kaalust alla võtmiseks peaks vältima nisu, maisi, ube, läätsesid, kapsast, roos- ja lillkapsast, lehtsinepit. Head teevad pruunvetikas, mereannid, sool, maks, punasekiuline liha, leht- ja spargelkapsas, spinat. Täiendavad lisandid, mida dieedipidaja võtma peaks, on B-grupi vitamiinid, K-vitamiin, kaltsium, jood, magusjuur, pruunvetikas. Samuti peab koha leidma treeningule: hästi sobivad aeroobika, sõjakunstid, kontaktsed spordialad ja jooksmine.


Allikas:TREND24

http://dev.poppworks.ee/www.trend24.ee/index.php?id=70&action=show_new&new_id=124