Mineraalained - nende osa tervislikus toitumises ja kaalualandamisel.

NAATRIUM
Asendamatu lihaskontraktsioonide teostumiseks. Tänapäevase toitumise juures on naatriumipuudus harvaesinev. Naatriumi liigtarbimisel on oht, et organismis tekib tema vastandaine kaaliumi puudujääk. Kui naatriumi tarbida liiga palju, suureneb rakuvälise vedeliku kogus ning tekivad tursed.

Saadakse meresoolast (ja tavalisest soolast), piimast ja juustust. Saadakse enamikust toidukaupadest, sest seda kasutatakse palju maitse- ning säilitusainetes.

Naatrium vabaneb koos higiga. Seetõttu, kui higistamine on tugev, on vaja korvata naatriumikadu. Juues näiteks mineraalvett.

Puuduse sümptomid
Apaatsus, väsimus ja söögiisu langus.

 

KAALIUM
Vajalik organismi vedelikutasakaalu kontrollimisele (nii nimetatud naatrium-kaalium pumbale), südametegevusele, närvisüsteemile ja neerudele. Kaalium takistab vere liigset hapestumist ja tal on võtmetähtsus süsivesikute ja valkude ainevahetuses.

Saadakse seemnetest, lehtköögiviljadest, apelsinidest, päevalilleseemnetest, pähklitest, banaanidest, kartulist, kalast ja koorikloomadest.

Ained, mis kiirendavad kaaliumi imendumist: B6-vitamiin, naatrium.

Ained, mis takistavad kaaliumi imendumist: alkohol, kohvi, kofeiini sisaldavad karastusjoogid, tööstuslikult valmistatud mahlad ja suhkur, kortisoon ja aspiriin.

Kui kaaliumit tarvitatakse toidulisndina ülemääraselt, on tulemuseks maoärritus ja isegi maohaavandid. Seda esineb aga harva, sest üledoos peaks olema sel juhul tõsiselt suur.

Puuduse sümptomid
Nõrgad refleksid, astma, närvilisus, lihasnõrkus. Kui organismis on vähe kaaliumi, tõuseb naatriumi tase, mis võib põhjustada kõrget vererõhku ja südamevaevusi.


KALTSIUM
Vajalik hammaste ja luude tervisele ja normaalsele kasvule. Kaltsium on väga tähtis ka lihastele füüsilise aktiivsuse ajal. Kaltsium aitab verel hüübida ning kontrollib vere happelis-aluselist tasakaalu. Ta aitab raual imenduda ning reguleerib toitainete liikumist rakkudesse ja sealt ära. Kaltsiumil on rahustav mõju närvisüsteemile. Sel põhjusel lisatakse teda paljudele unerohtudele.

Saadakse spargel- ja rooskapsast. Ka kalas, seesamiseemnetes, ubades, kuivatatud aprikoosides, mandlites ja viljatoodetes on rikkalikult kaltsiumi. 

Üledooseerimisel tekivad kõhukinnisus ja häired vere happelis-aluselises tasakaalus.

Puuduse sümptomid
Lihaskrambid. Unetus, südame pekslemine, lõhenevad küüned ja osteoporoos. Kui naistel lõppeb menstruatsioon, langeb organismis östrogeeni (naishormooni) tase ning kaltsiumi kogus hakkab aegamisi vähenema, mille tagajärjel tekib luude hõrenemine.
     


MAGNEESIUM
Vajalik närvi- ja lihasrakkude tööks, samuti ensüümide süsteemi jaoks, kus ta toimib kofaktorina, muuhulgas süsivesikute, rasvade, valkude, kaltiumi ja fosfori imendumisel. Magneesiumil on oluline roll hammaste ja luude moodustumisel. Mõjub koos kaltsiumi, fosfori ja B6-vitamiiniga.

Üle 20 grammine päevane annus võib põhjustada madalat vererõhku ning südamevaevusi. Üledoosi levinuimad nähud on janu ning jõuetus.

Magneesium imendub väga halvasti, mistõttu on üha levinum selle manustamine  toidulisandina.

Saadakse rohelistest aedviljadest, kalast, lihast ja viljatoodetest.

Puuduse sümptomid
Masendus, krambid, värinad, kõrge pulss, lihasvalu ja südamehäired (arütmia).


MANGAAN
Vajalik soojätkamisprotsessidega seotud ensüümsüsteemidele, suguhormoonide moodustamisele. Muud toimingud, mis sõltuvad sellest mineraalainest, on süsivesikute ja rasvade ainevahetus. Ka mälu ja närvisüsteem on osaliselt mangaanist sõltuvad. Mangaan mõjub koos biotiini, B- ja C-vitamiiniga.

Saadakse viljatoodetest, pähklitest, kaunviljadest ja sellerist.

 

JOOD
Asendamatu kilpnäärmehormoonile, mis kontrollib paljude ainevahetusprotsesside kiirust, eelkõige rasva- ja energiatootmist.

Saadakse kalast, koorikloomadest, vetikatest. Vaba jood on tugevalt antiseptiline ja mürgine.

Puuduse sümptomid
Struuma (suurenenud kilpnääre). Toiduainetes ei kasutata kunagi vaba, vaid orgaaniliselt seotud joodi.

 

KROOM
Vajalik süsivesikute ainevahetusele. Ta on asendamatu veresuhru taseme kontrollimises. Arvatakse, et kaitseb kõrge kolesteroolitaseme ja veresoonte lupjumise eest.

Saadakse koorikloomadest ja lihast. Mõjub eelkõige koos polüküllastumatute rasvhapetega.

Puuduse sümptomid
Südame- ja vereringeprobleemid. 

 

On veel palju mineraalaineid, mis on olulised organismo funktsioneerimiseks.