Antioksüdandid ja vabad radikaalid

Vabad radikaalid on molekulid, mille välimisel elektronkihil on paardumatu elektron. Seetõttu on sellised molekulid väga reaktsioonivõimelised, alustades reaktsioone, mille tulemusel tekib suur hulk uusi vabu radikaale. Nende liig organismis kahjustab tervist.
Terves organismis valitseb vabade radikaalide ja antioksüdantide vahel tasakaal. Vabad radikaalid muutuvad ohtlikuks, kui tasakaal on rikutud. 

Antioksüdandid on toidus sisalduvad ained, mis aeglustavad ja reguleerivad vabade radikaalide teket organismis. Vabad radikaalid on iseenesest keha loomuliku funktsioneerimise kõrvalproduktid, mis tekivad hapniku transpordil või ainevahetuse protsessis.
Terves organismis on vabad radikaalid tasakaalus antioksüdantidega.
Kui aga ebatervislikud eluviisid (suitsetamine, liigne alkohol, saastunud toit, heitgaasid jne) on tasakaalu paigast nihutanud, ohustavad inimest mitmesugused haigused, muu hulgas näiteks südamehaigused, diabeet ja vähk. Et mitte lasta vabadel radikaalidel kehale kurja teha, saab inimene ka toitumisega toetada antioksüdantide tasakaalus püsimist organismis.

Antioksüdantide funktsioon:
- ennetavad vähki ja südamehaigusi
- turgutavad immuunsüsteemi
- aeglustavad vananemisprotsessi
- kaitsevad rakke vabade radikaalide mõju eest

Levinuimaid antioksüdandid ja nende allikad on:
• A-vitamiin ja beetakarotiin
Kaitsevad silmanägemist ja hoiavad naha tervena.
Neid leidub tomatis, kõrvitsas, spinatis, magusas kartulis, porgandites, virsikutes, aprikoosides, brokkolis ning teistes erksavärvilistes puu- ja juurviljades.
• C vitamiin
Hävitab vabu radikaale nii rakkude sees kui väljas.
C-vitamiini sisaldavad tomat, spinat, mango, kapsas, piprad, maasikad, tsitruselised nagu apelsin ja laim ning brokkoli ja teised rohelised viljad. Kuna C-vitamiin on vees lahustuv vitamiin ja tugeva kuumutamisega läheb C-vitamiin toidus kaotsi, siis tasuks C-vitamiini rikkaid toite tarbida võimalikult algupärasel kujul.
• E-vitamiin
Kaitseb punaseid vereliblesid ja hädavajalikke rasvu rakumembraani sees ning see toimib hästi mitmesuguste vanusega seotud haiguste ennetamisel.
E-vitamiini allikateks on pähklid, seemned, rohelised viljad, maapähklivõi, avokaado, teraviljad ja naturaalne õli.
• Seleen
Mineraal, mis koostöös E-vitamiiniga kaitseb rakke ning vähendab vähiriski. Lisaks on seleen tervete juuste ja küünte säilitajaks ning immuunsüsteemi turgutajaks.
Seleeni leidub küüslaugus, lihas, seemnetes, munades, kalas, kanas ja Brasiilia pähklites.

Lisaks antioksüdantide tarbimisele toiduga või toidulisanditana  vähenda stressi, liigset alkoholi ja teisi vabade radikaalide moodustamist soodustavaid tegureid oma elus.