Sürrealism on 20. sajandi kunsti- ja kirjanduse vool, milles on olulisel kohal ebareaalsus, unenäod, hallutsinatsioonid, patoloogiliste seisundite muud väljendused.
Sürrealism sündis Esimese Maailmasõja järgses Pariisis.1924 aastal koondas siis veel dadaistide hulka kuuluv Andre` Breton enda ümber mässumeelsete ja sõjas ning ühiskonnas pettunud kirjanikud ja kunstnikud.

http://www.triplov.com/surreal/Andre-Breton/Andre-Breton.jpgAndre Breton

Nii moodustus sürrealistide koolkond. Kunstivoolu nimi tuleneb prantsusekeelsest sõnast surrealisme, mis tähendab üleloomulikku realismi. Kesksed sürrealistid jagunesid kahte põlvkonda-esimene põlvkond oli sündinud 1890-1898 ja teine põlvkond möödunud sajandi alguses. Sürrealism ei leidnud 1920-1930-ndail erilist tunnustust. Kunstivoolu mõju kasvas peale Teist Maailmasõda.

Kujutavas kunstis üritati harrastada mõistuse kontrollist vaba maalimist. Sellest suunast kasvas lõpuks välja sürrealismi variant,  mille puhul laste või vaimuhaigete joonistustest tuletatud kujundid ning freudistide sümbolid muudeti abstraktseteks märkideks. Seda võib näha Joan Miro (1893-1983) töödes.

          

                          Joan Miro - The Village of Prades   

Levinum on siiski suund, milles unenägudest, hallutsinatsioonidest ning asjade teadlikust mõistusevastaseks töötlemisest  sündinud kujundeid väljendati väga realistlikus, looduslähedases vormis. Sellist suunda nimetatakse 'veristlikuks'  (ladina keeles veritas - tõde) sürrealismiks. Veristliku sürrealismi eelkäija oli Giorgio de Chirico (1888-1978) kes juba Esimese ilmasõja ajal maalis kummalisi, ängistavalt mõjuvaid pilte. Need on tavaliselt linna- või interjöörivaated, millede justkui õhutuhjas ruumis seisavad nuku- või mannekeenisarnased figuurid. Sageli on nihestatud perspektiivi. Oma kunsti nimetas Chirico "metafüüsiliseks maalikunstiks". Sellise nimetusega viitas ta soovile kujutada midagi mis seisab väljaspool tavapärast, kogetavat maailma.

              http://www.artlebedev.com/everything/uniformstroy/greenhills/de-chirico-piazza.jpg

                                    Giorgio de Chirico

Suuremalt jaolt veristlik oli ka Max Ernsti (1898-1967) veidratest ja süngevõitu kujunditest küllastatud looming, millest võib aga leida ka absurdsevõitu huumorit. 

          .    

                             Max Ernst - Oeudipus Rex  

Sürrealistide arvates tuli kujutada inimese alateadlikke tunge, millest tähtsamaiks pidasid sugutungi. Nad tuginesid S. Freudi poolt unenägude ja hallutsinatsioonide seletamiseks loodud sümboliteteooriale. 

http://www.scumdoctor.com/images/Sigmund-Freud-Biography-And-Personality.jpgSigmund Freud

Freudi õpetuse kohaselt lähtub looming alateadvusest, nägemustest, unenägudest, vaistlikest assotsiatsioonidest jne. Sürrealistid võtsid üle freudismist teesi, et ühiskondlikke konflikte on võimalik lahendada alateadvuslike jõudude vabastamise teel. Sürrealism üritas avardada inimese tõelisusepilti ja inimlikku kogemuspiiri, suundudes alateadvusse, tunnete ja aistingute maailma.

Selles laadis töötanud kunstnikest on kuulsaim Salvador Dali (1904-1989).

 

                                 Salvador Dali - 1951    

Tema looming on barokselt ülespuhutud ja eksalteeritud, pungil vihjetest ja alltekstidest, maalid mõjuvad sageli efektsete lavastustena. Dali väändunud ideed leidsid väljenduse ka koostöös filmirežissööri Luis Bunueliga (film "Andaluusia koer"). Dali enese igapäevane elu oli küllastunud  skandaalidest ja šokeerimistest.

Mõnevõrra jahedama ja napima loomelaadiga oli Rene Magritte (1898-1967), kelle tööd sageli mõistatusi meenutavad.

     http://mimulus.files.wordpress.com/2009/03/rene-magritte-os-amantes.jpg

                                René Magritte - The Lovers, 1928

 

Veidraid objekte on tulvil Yves Tanguy (1900-1955) maalid.

     http://minotaure.m.i.pic.centerblog.net/ab6uv8mk.jpg

                               Yves Tanguy

Otseselt seksuaalsusele vihjavad Paul Delvaux` (1897-1994) teosed.

   http://www.gnosis.art.pl/iluminatornia/sztuka_o_inspiracji/paul_delvaux/paul_dalvaux_kobieta_w_jaskini_1936.jpg

                                 Paul Delvaux ,1936

 

 

Sürrealismiga on sageli seostatud ühe 20. sajandi kunsti suurkuju, Mark Chagalli (1887-1985) loomingut. Selles leidub irreaalseid fantaasiapilte, mis ammutavad ainest kunstniku lapsepõlvest ja tulvil kummalisi tegelasi ning seoseid. Samas on Chagalli tööd enamasti elurõõmsad, vabad ängistusest.

 

                               Marc Chagall - Birthday

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A9_Breton
http://et.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCrrealism